Majanumbrid väiksemates linnades ja valdades, kus ei ole kehtestatud nõudeid

Majanumbrid piirkondades, kus ei ole nõudeid kehtestatud.

Suuremates linnades nagu Tallinn, Pärnu, Viljandi, Narva, Kohtla-Järve ja mujal on linnad kehtestanud majanumbritele nõuded materjali, värvide ja kujunduse osas.

Näteks on Tallinna ja Pärnu numbrid 18 cm kõrgused ja Pärnus on kõik majanumbrid pruuni-valge kombinatsioonis.

Samas pole paljudes väiksemates linnades ega valdades kehtestatud nõudeid selles osas, milline peaks üks majanumber olema – st majaomanik võib panna üles sellise majanumbri nagu ise soovib.

Milline majanumber ja tänavasilt tellitakse kui reegleid ei ole kehtestatud?

Kui omavalitsus pole majanumbritele ja tänavasiltidele reegleid kehtestanud, siis tavaliselt tellitakse üks järgnevatest variantidest:

  1. Vastavalt samal tänaval olevatele hoonetele – st samasugune nagu naabril.
  2. Vastavalt hoone enda toonidele, sama tooni mis on maja sein või aed.
  3. Mõne teise suurema linna eeskujul – näiteks pannakse oma asulasse üles majanumbrid Tallinna või Pärnu mõõtudes ja toonides. Kõige levinumad kujundused, millest eeskuju võetakse väiksemates asulates ongi Tallinna või Pärnu kujundused, samuti Viljandi majanumbrite kujundus.

Näidis – antratsiithall majanumber omavalitsuses, kus ei ole nõudeid majanumbritele. Majanumbri toon kattub aia ja maja halli tooniga. Antratsiithall toon on laialt levinud aiapostide ja katuseplekkide toon.

Majanumbri värv sama mis hoonel

Majanumbri värv – antratsiit hall tänavasilt – sama tooniga, mis hoonel ja aial. Alumiiniumkattega plaadil ja valge osa helkur.

Mõned piirkonnad, kus ei ole hoone numbritele nõudeid kehtestatud:

suurematest linnadest Tartu ( levinud on pruun toon, sageli ovaalsete numbritega ) ,

Viimsi vald, Kiili vald, Rapla ( valdavalt kasutusel sinise ja valgega ) , Kose vald ( valdavalt kasutusel sinised ja pruunid )

Majanumber Murastesse Harku valda. Harku vallas on soovitav sinine-valge kombinatsioon.

Majanumber Murastesse Harku valda. Harku vallas on määruse järgi soovitav, aga mitte kohustuslik, sinine-valge kombinatsioon.

Majanumbrid Elvas – Segasumma Elva valla infoleht: “Üdiselt on majanumber ovaalse kujuga ning eelistatult kulgevad tänaval sama tausta ja kujuga numbrid. Erikujuga numbrid (sepistatud jm) ei ole keelatud.”

Hiiumaa ja Kärdla majanumbrid.  Hiiumaal puudub majanumbrite ja tänavanimede siltidele ühtne suurus ja stiil. Hiiu Leht: “Kiirabi mure: majad ja trepikojad halvasti tähistatud”

Rakvere. Maaregistri katastriüksuse aadressikoha nime koos majanumbriga ehitisele või muule asukoha osutust vajavale objektile kinnitab Rakvere Linnavalitsus.